در این مطلب می خواهیم آرایه های سراسری را تنها معرفی کنیم و سپس در مطلب های پیش رو و در هر مطلب ویژه کاربرد و شیوه به کار گیری آنها را آموزش داده ایم. در پی اچ پی تعدادی متغیر و آرایه سراسری وجود دارند که هر کدام کاربرد ویژه خودشان را دارند. توجه کنید سراسری بودن این متغیرها و آرایه های از پیش تعریف شده به این معنی است که می توانیم از آنها در تمامی اسکریپت ها استفاده کنیم.

۱ – آرایه سراسری SERVER_$

یک آرایه سراسری که داده ها و اطلاعات سرور و محیط اجرای اسکریپت را در خود نگه می دارند. این آرایه دارای اطلاعات بسیاری است که در زیر برخی از آنها را فهرست کرده ایم. محتوای این آرایه به طور کامل توسط خود وب سرور مقدار دهی می شود و برنامه نویس ارتباطی با این آرایه ندارد مگر آنکه بخواهد اطلاعاتی در مورد سرور را بدست آورد. این آرایه به صورت انجمنی است به طوری که نام هر کلید آن یکی از اطلاعاتی است که می خواهیم بدست آوریم. از اینجا می توانید فهرست کامل کلیدهای آن و مفهوم مقدار هر کدام را بخوانید.

۱ – توسط کلید SERVER_ADDR می توانیم آدرس سرور و توسط کلید SERVER_NAME می توانیم نام (دامنه یا همان Hostname) سرور را بدست آوریم.

۲ – توسط کلید REQUEST_METHOD می توانیم نوع درخواست های HTTP به صفحه کنونی را متوجه شویم. پروتکل HTTP دارای درخواست متفاوت است که دو نوع POST و GET بیشترین کاربرد را دارند. توسط کلید REQUEST_TIME می توانیم مهر زمانی (Timestamp) در خواست روی صفحه کنونی را بدست آوریم.

۳ – توسط کلید QUERY_STRING می توانیم رشته کوئری متصل به انتهای رشته را بدست آوریم. این می تواند یکی از مهمترین کلیدهای آرایه SERVER_$ باشد که در مطلب های پیش رو در مورد آن صحبت شده است.

۴ – توسط کلید REQUEST_URI می توانید درون صفحه کنونی، آدرس صفحه را نیز پیدا کنید.

کاربردهای متفاوت آرایه SERVER_$ در پی اچ پی

۲ – آرایه سراسری SESSION_$

از آرایه سراسری $_SESSION که آرایه انجمنی است، برای نگهداری اطلاعات یک جلسه استفاده می شود. محتوای این آرایه باید توسط برنامه نویس، مشخص شود و چون $_SESSION به صورت سراسری است، می توانیم از مقدار کلیدهای آن در تمامی اسکریپت ها استفاده کنیم. در مطلب های پیش رو بیشتر در مورد جلسه ها (Session) در پی اچ پی صحبت شده است.

۳ – آرایه سراسری COCKIE_$

کوکی های HTTP (یا HTTP Cookies) قطعه های کوچکی از داده ها هستند که توسط وب سرور به مرورگر فرستاده و در فضای دیسک کلاینت ذخیره می شوند تا در درخواست بعدی مرورگر به سایت، این کوکی ها دوباره به وب سرور فرستاده شوند. در مورد کوکی ها، ایجاد آنها در پی اچ پی و لاراول و کاربرد آرایه سراسری COOKIE_$ در مطلب های پیش رو صحبت شده است.

مفهوم کوکی ها و ایجاد آنها درون پی اچ پی

۴ – آرایه های سراسری GET_$ و POST_$

در پروتکل HTTP متدهای متفاوتی برای فرستادن درخواست به وب سرور وجود دارد که متدهای POST و GET مهمترین و پر کاربرد ترین آنها هستند. متد POST برای فرستادن درخواست از طریق فرم های اچ تی ام ال و متد GET برای فرستادن درخواست از طریق آدرس URL استفاده می شود. آرایه های سراسری GET_$ و POST_$ به ترتیب درخواست های متد GET و POST در درخود نگه می دارند. این دو آرایه نیز به صورت آرایه انجمنی هستند و توسط برنامه نویس مقداردهی نمی شوند.

۵ – آرایه سراسری REQUEST_$

پس از فرستاده شدن (Submit) یک فرم، از آرایه سراسری REQUEST_$ برای دسترسی به داده فرستاده شده استفاده می شود.  در مطلب های پیش رو و پس از پراختن به مفاهیم پایگاه داده، از این آرایه در کنار آرایه سراسری POST_$ برای اداره کردن فرم های اچ تی ام ال استفاده می شود.

۶ – آرایه سراسری FILE_$

این آرایه برای کاربرد آپلود کردن (بارگذاری) فایل ها درون سرور استفاده می شود. قطعا تا به امروز فایلی را درون یکی از وب سایت های آپلود تصویر یا فایل های ودیویی بارگذاری کرده اید. اگر سایت با پی اچ پی نوشته شده باشد، پس در پس زمینه این آرایه به کار رفته است. در مطلب های پیش رو در مورد بارگذاری فایل ها توسط پی اچ پی و لاراول صحبت شده است.

در این مطلب برخی از آرایه های سراسری را تنها معرفی کردیم ولی در مطلب های پیش رو و در زمان مناسب، هر یک را بررسی کرده ایم. همچنین در مطلب احراز هویت ساده از طریق HTTP – میان افزار لاراول، یکی از کاربردهای آرایه SERVER_$ آمورش داده شده است.