دو تا از همترین ابزرهای اداره پایگاه داده اوراکل، SQLPlus و Oracle Enterprise Manager نام دارند. شاید SQLPlus از Enterprise Manager (یا EM) نیز مهم تر و پر کاربرد تر باشد، زیرا ابزاری خط فرمان (Command Line) است که می توان به سادگی و بدون نیاز به کارت گرافیکی نصب شده روی سیستم و بوسیله پروتکل SSH به آن وصل شد.

اتصال به پایگاه داده اوراکل بوسله SQLPLUS

EM یا Enterprise Manager ابزاری گرافیکی و بر روی بستر وب است که همه آنچه که مدیر نیاز دارد، مانند راه اندازی پایگاه داده، پیکربندی فایل ها، فضای دیسک، کاربران، مجوزها، نقش ها و دیگر کارها را می توان با آن انجام داد. می توان از آن برای نگهداری و اداره کردن RAC یا Data Guard یا هر گونه پیکربندی های پیشرفته تر همانند ASM (یا Automatic Storage Manager) نیز کمک گرفت.

شکل بالا نمایی از Oracle Enterprise Manage Cloud 12c را در اوراکل 12c نشان می دهد که پیکربندی های کلاستر و گره های آن و همچنین پیکربندی دیسک های ASM را نشان می دهد. هر آنچه که در SQLPLUS را می توانید انجام دهید، در EM نیز شدنی است با این تفاوت که SQLPLUS وابسته به فرمان است ولی در EM به شیوه گرافیکی کارها را می توانید انجام دهید.

ابزار OUI (یا Oracle Universal Installer) همانی است که برای نصب اوراکل آنرا به کار می بریم. OUI ابزاری است که با آن می توانیم پایگاه داده اوراکل را نصب کنیم و یا اینکه می توانیم گزینه دیگر، یعنی راه اندازی انبار داده ها را با آن انجام دهیم. اوراکل ابزار دیگری به نام Oracle Grid دارد که در کنار OUI می توانیم با آن ویزگی هایی مانند ASM (یا Automatic Storage Management) و RAC (یا Real Application Cluster) را نیز راه اندازی کنیم. OUI تمامی فایل های جاوا، کتابخانه های لازم برای انجام روند کاری اوراکل را درون محل مشخص شده کپی می کند. در پایان و بوسیله ابزار دیگری به نام DBCA (یا DataBase Configuration Assistance) خود پایگاه داده و تمامی فایل های آن مانند کنترل فایل (Control File)، پارامتر فایل (Parameter File)، دیتا فایل (Data File) و Online Redo Log و Archivelog File ها را ایجاد و کپی می کند.

فایل های اوراکل – Control File

فایل های اوراکل – Parameter File

فایل های اوراکل – Data File ها

فایل های اوراکل – Online Redo Log

فایل های اوراکل – Archive Redo Log

در شکل بالا پنجره ای از برنامه DBCA در اوراکل 18c در سیستم عامل ویندوز را نشان می دهد. همانطور که می بینید، با این برنامه می توانیم گام به گام هر کدام از پیکربندی های لازم برای ایجاد یک پایگاه داده و همه ی فایل های آن را پیش ببریم. ولی در مطلب زیر نشان داده ایم که می توانید با ایجاد فایل متنی اسکریپت SQL، یک پایگاه داده را بدون DBCA نیز ایجاد کنید.

ایجاد پایگاه داده در اوراکل بوسیله DBCA

ایجاد پایگاه داد در وراکل بوسیله اسکریپت SQL

DBCA ابزاری است برای ایجاد، پیکربندی و راه اندازی یک پایگاه داده ولی اوراکل دسته دیگری از ابزارها را شامل می شود که برای پیکربندی شبکه و مولفه های اوراکل برای شبکه به کار گرفته می شوند. در مطلب های زیر بوسیله ابزار NETCA (یا Network Configuration Assistance) کمک گرفتیم تا بتوانیم فایل های وابسته به شبکه در اوراکل را پیکربندی کنیم.

پیکربندی شبکه – فایل tnsnames.ora

پیکربندی شبکه – فایل listener.ora

پیکربندی شبکه – دستور netca

پکربندی شبکه – چندین listener بر روی پورت متفاوت

ابزارهای مهم دیگری که باید با آن آشنا شوید، LogMiner و ADR Command Interpreter (یا ADRCI) نام دارند. LogMiner ابزار شگفت انگیز و کاربردی است که به شما اجازه می دهد تا بوسیله SQL بتوانید بر روی فایل های Online Redo Log پرس و جو (کوئری) را اجرا کنید. این ابزار یا بوسیله خط فرمان و یا بوسیله GUI قابل دسترسی است. ADRCI یک ابزار خط فرمان است که به شما این توانایی را می دهد تا به بررسی مشکل ها بپردازیدو گزارش های  Health Care را دیده و سپس آنها و بسته بندی و به پشتیبانی اوراکل بفرستید.