در این مطلب می خواهیم در مورد دانلود و نصب آن بر روی یکی از سیستم عامل های قابل پشتیبانی در شکل زیر (۱) صحبت کنیم. apache ignite به صورت متن باز توسعه داده شده است و می توانید آخرین نسخه آنرا از اینجا دانلود کنید. در این مطلب از بسته jar باینری آن استفاده می کنیم که از قبل کامپایل شده است.

گام های نصب

جدول شکل ۱ فهرست نیازمندی های لازم برای نصب و راه اندازی apache ignite را نشان می دهد. برای این دوره ما از فایل باینری استفاده می کنیم، پس لطفا آنرا از لینک بالا دانلود کنید. پس از دانلود آنرا از حالت فشرده خارخ کنید و کل دایرکتوری را در یک مسیر دلخواه کپی کنید.

درون دایرکتوری دانلود شده چندین زیر دایرکتوری وجود دارد که bin شامل اسکریپت های است که برای مدیریت apache ignite استفاده می شود. در این مطلب اولین اسکریپت که ibniter.sh نام دارد استفاده می شود تا کلاستر apache ignite را راه بیاندازیم.

برای استفاده راحت از اسکریپت های درون زیر دایرکتوری bin لازم است مسیر منتهی به خود ایرکتوری اصلی apache ignite را درون یک متغیر محیطی به نام IGNITE_HOME ذخیره کنید. به طور مثال اگر از لینوکس و از پوسته bash استفاده می کنید باید دستورهای زیرا اجرا کنید. من فرض کردم دایرکتوری ignite در دایرکتوری خانگی من همان دایرکتوری اصلی دانلود شده است ولی شما باید طبق مسیر خودتان خط ۲ را از قطعه کدهای زیر تغییر دهید.

در خط اول از ویرایشگر nano استفاده شده است. پس از اجرای خط اول دو خط بعدی را به درون فایل bash_profile اضافه کنید و سپس کلیدهای Ctrl+O را فشار دهید تا تغییرات اعمال شوند و در نهایت کلیدهای Ctrl+X را کلیک کنید تا از محیط nano خارج شوید و سپس دستور خط چهارم را اجرا کنید.

آغاز کلاستر

اگر متغیر IGNITE_HOME$ را تنظیم کرده باشید باید دستور زیر را در خط فرمان اجرا کنید تا خروجی شکل زیر (۲) نمایش داده شود.

به هر حال پس از اجرای اسکریپت زیر باید خروجی مطابق شکل زیر بگیرید. تدر انتهای خروجی خطی مشابه کد زیر خواهید دید:

با اجرای دستور ignite.sh یک کلاستر apache ignite و تنها با یک تک گره شروع به کار می کند. درون کلاستر apache ignite تمامی گره ها به صورت خودکار یکدیگر را پیدا می کنند. همین ویژگی اجازه می دهد تا بتوانیم به راحتی گره های با افزودن جدید را به درون شبکه، کلاستر را افزایش مقیاس دهیم، بدون آنکه لازم باشد کل کلاستر را از نو راه اندازی کنیم. به عبارت دیگر افزودن یک گره جدید نیازی به اعمال تغییرات بر روی تک تک گره ها ندارد.

apache ignite برای فراهم کردن چنین ویژگی از یک مکانیزم به نام multicast auto-discovery استفاده می کند. در این مکانیزم نیازی نیست تا گره ها آدرس ip یکدیگر را بدانند، بلکه پیغام های multicast را ارسال می کنند و ماهیت پیغام های multicast این است که یک پیغام برای تمامی گره ها ارسال می شود و گره جدیدی که وارد شده است با دریافت پیغام و سپس پاسخ دادن، اعلام حضور می کند.

آماده سازی کلاینت جاوا

apache ignite از api ها به زبان های جاوا و سی شارپ پشتیبانی می کند. در این دوره از جاوا به عنوان کلاینت استفاده شده است. برنامه کلاینت در apache ignite تنها درخواست می دهد و هیچ وظیفه دیگری ندارد. به عبارت دیگر پردازش و آماده سازی داده ها برای کلاینت، به طور کامل در سمت سرور انجام می شود.

در این دوره سعی می کنیم از هر دو زبان جاوا و سی شارپ استفاده کنیم. برای استفاده از جاوا باید یکی از نسخه های ۸ یا ۹ SDK جاوا را نصب کنید. برای محیط برنامه نویسی و ایجاد پروژه های maven می توانید از eclipse استفاده کنید. برای شروع یک پروژه maven را در eclipse ایجاد کنید و سپس فایل pom.xml را باز و محتوای زیر را در آن وارد کنید.

پس از ویرایش فایل pom.xml پروژه را run کنید تا شکل زیر (۳) نمایش داده شود و maven install را اجرا کنید. پس از تکمیل فرایند نصب، یک فایل jar در زیر دایرکتوری target ایجاد می شود که حاوی تمامی کلاس هایی است که برای برنامه نوسی سمت کلاینت apache ignite استفاده می شود.