دوره برنامه نوسی لاوراکل SQL

درباره دوره

این دوره که مطابق با دوره برنامه نوسی (یا کوئری نوسی) در اوراکل است که زبان SQL در محیط پایگاه داده اوراکل، به طور کامل توضیح داده خواهد شد. این دوره شامل آموزش های PL/SQL نیست و از این رو می توانید آنرا برای دیگر پایگاه های دیگر مانند SQL Server, MySQL و PostgreSQL استفاده کنید.

در این دوره تمامی دستورها و مفاهیم زبان SQL با مثال های زیاد از طریق پایگاه داده اوراکل آموزش داده می شود، بنابراین لازم است تا بر روی سیستم عامل خود، یکی از نسخه های اوراکل را نصب کنید. اما اگر نمی خواهید اوراکل را نصب کنید هیچ مشکلی نیست و به شما سه راهکار را پشینهاد می دهیم:

۱ – استفاده از اوراکل 12c که بر روی فضای ابری شرکت اوراکل اجرا می شود.

۲ – استفاده از دیسک مجازی Virtual Box که می توانید از سایت اوراکل دانلود کنید.

۳ – استفاده از یک پایگاه داده دیگر مانند SQL Server, MySQL و یا PostgreSQL

حالت های دوم و سوم و همچنین نصب Oracle XE 11g r2 را در مطالب بعدی همین دوره آموزش داده ایم و حتی اگر تمایل داشته باشید می توانید مطلب نصب اوراکل 11g r2 از دوره اوراکل ورک شاپ ۱ را نیز مطالعه کنید.

اما اگر می خواهید از پایگاه داده دیگری برای یادگیری و اجرای کوئری ها استفاده کنید، پس باید یک داده های نمونه را برای آن پایگاه داده هدف مانند MySQL یا SQL Server پیدا کنید و سپس مطابق با دستورهای همان پایگاه داده، داده های نمونه را به آن انتقال دهید.

کدام پایگاه داده را انتخاب کنید

پیشنهاد می کنیم که تا حد ممکن از اوراکل برای شروع یادگیری استفاده کنید زیرا اوراکل یک پایگاه داده رو به رشد و در حال گسترش در بازار کار است. پس حتی اگر شما یک دانشجوی دوره کاردانی یا کارشناسی هستید، پیشنهاد می کنیم که از همین ابتدا از اوراکل برای یادگیری زبان SQL و یادگیری یک پایگاه داده رابطه ای قدرتمند استفاده کنید. در مطلب بعدی در همین دوره یاد می دهیم چگونه بر روی لینوکس و یندوز اوراکل XE یا Xpress Edition را نصب کنید.

اما اگر تمایلی به استفاده از اوراکل ندارید، هیچ مشکلی برای استفاده از این دوره ندارید. پیشنهاد می کنیم که اگر از اوراکل استفاده نمی کنید، از Microsoft SQL Server استفاده کنید زیرا این پایگاه داده هم در کنار اوراکل  یکی دیگر از پرکاربردترین پایگاه داده های رابطه ای است. برنامه هایی که مبتنی بر تکنولوژی Dot Net Framework هستند، از Microsoft SQL Server برای ذخیره سازی داده ها استفاده می کنند.