درباره دوره شبکه های عصبی

مغز (brain) انسان اصلی ترین و پیچیده ترین ارگان بدن انسان است که نقش واحد پردازشگر مرکزی را ایفا می کند. اصلی ترین وظیفه مغر، پردازش اطلاعات ارسالی به آن و سپس ارسال پاسخ یا به عبارت بهتر، ارسال دستور به دیگر ارگان های بدن است. اما مغز انسان چگونه اطلاعات را پردازش می کند؟

در مغز انسان نورون ها (Neuron) سلول هایی هستند که وظیفه آنها دریافت و ارسال اطلاعات است. در واقع مغز انسان به عنوان یک شبکه پیچیده از نورون ها (Complex Network of Neuron) است که از طریق یک سیستم متشکل از شبکه هایی از نورون ها، اطلاعات را پردازش می کند.

نظریه یا ایده شبکه های عصبی مصنوعی (Artificial Neural Network یا به اختصار ANN) یا به اختصار شبکه های عصبی (neural network)، ناشی از این ایده است که از عملکرد مغز انسان برای حل مسئله ها و مشکل ها استفاده کنیم.

یادگیری ماشین (Machine Learning) حوزه ای از دانش کامپیوتر و هوش مصنوعی است که هدف آن این است که با کامپیوترها این قدرت و قابلیت را اعطا کنیم تا بتوانند یاد بگیرند (Learn) و مشکل ها را حل کنند. در واقع می خواهیم ماشین های هوشمندی (Intelligent Machine) را ایجاد کنیم که از طریق شبیه سازی عملکرد مغز انسان، بتوانند خودشان و بدون دخالت برنامه نویس، یاد بگیرند و سپس مسئله ها و مشکل ها را حل کنند.

یادگیری ماشین شاخه ای از هوش مصنوعی است که کامپیوتر (یا ماشین) خودش، خودش را برنامه ریزی می کند. این کار در ابتدا از طریق وارد کردن یک سری از ورودی ها (Inputs) شروع می شود و سپس توسط الگوریتم هایی و داده هایی که بعدا ماشین دریافت می کند، ماشین قادر خواهد بود که پیش بینی هایی (Predicts) را انجام دهد.

این دوره در مورد یادگیری ماشین نیست بلکه می خواهییم در مورد مفاهیم شبکه های عصبی صحبت کنیم. دوره مجزایی برای یادگیری ماشین و الگوریتم های آن مانند رگرسیون (Regression) و دسته بندی – طبقه بندی (Classification) وجود دارد. همچنین دوره هایی برای کتابخانه های TensorFlow و Sckit Learn در پایتون وجود دارد.

توجه کنید که هدف ما در این دوره بیان کلیات، اصول و مفاهیم شبکه های عصبی (Neural Network) به زبانی ساده و در کمترین زمان ممکن است بنابراین از ورود به مباحث برنامه نوسی و استفاده از کتابخانه های موجود خوداری می کنیم.

دوره به اندازه ای تکمیل شده که بتوانید آنرا مطالعه کنید ولی همچنان مطالب جدید به انتهای دوره اضافه خواهند شد تا یک دوره کامل وجود داشته باشد. به هر حال شما می توانید با پرداخت شارژ ماهانه تنها ۲۰ هزار تومان این دوره و بقیه دوره ها را مطالعه کنید. هر چند وقت یکبار ممکن است مطالب، مفاهیم، کاربرد یا مثال های جدید را به دوره اضافه کنیم یا اینکه یک دوره جدید را در ارتباط به این دوره ایجاد و اضافه خواهیم کرد.