همانگونه که گفتیم NET Core متن باز و رایگان ارائه شده است و می توان آن را بر روی ویندوز، لینوکس و مکینتاش نصب کرد. بنابراین می توان پروژه های ASP.NET Core MVC را بر روی همه این سیستم عامل و با زبان سی شارپ بر روی همگی وب سایت ها و برنامه های وب را بسازیم. در این دوره می خواهیم ASP.NET Core MVC را به همراه Entity Framework Core و پایگاه داده MySQL آموزش دهیم.

ساخت پروژه ASP.NET Core MVC در ویندوز

ویژوال استادیو دات نت ابزار بنیادین (اصلی) برای برنامه نویسی NET Framework در ویندوز است که با آن می توان پروژه های گوناگون را بسازیم. چون می خواهیم ASP.NET Core MVC را کار کنیم، پس باید از پیش NET Core SDK نصب شده باشد. بر پایه شکل های زیر یک پروژه ASP.NET Core MVC را بسازید.

ساخت پروژه ASP.NET Core MVC در مکینتاش

از ویژوال استادیو دات نت ۲۰۱۷، مایکروسافت نسخه ای را نیز برای سیستم عامل مکینتاش ارئه داده است. این نسخه همانند ویندوز، دارای نسخه Community است که می توانید از سایت مایکروسافت آن را دانلود کنید. شکل های زیر چگونگی ساخت یک پروژه ASP.NET Core MVC را نشان می دهد. همچنین در زمان این نوشته، نسخه ۳ NET Core در دسترس است.

ساخت پروژه از خط فرمان

شاید نخواهید از ویژوال استادیو دات نت برای برنامه نویسی کمک بگیرید و یا می خواهید سیستم عامل لینوکس را برای برنامه نویسی ASP.NET Core MVC به کار ببرید. در چنین مواردی می توانید از Visual Studio Code و دستور dotnet کمک بگیرید. این دستور همراه با NET Core SDK بر روی سیستم عامل نصب خواهد شد.

در این نوشته نمی خواهیم همه ویژگی های دستور dotnet را بگوییم و تنها آنهایی را می گوییم که برای ساخت و اجرای پروژه به کار می روند. برای آنکه با ساختار و ویژگی های دستور آشنا شوید، در آغاز دستور dotnet –help را انجام دهید تا فهرستی از ویژگی ها و زیر دستورهای dotnet را ببینید.

برای ساخت پروژه ها باید زیر دستور new را به کار ببریم. برای دریافت راهنما و دیدن گزینه های گوناگون آن دستور dotnet new –help را به کار ببرید. برابر با شکل زیر می بینید که با داشتن NET Core SDK 3 الگوهای گوناگونی مانند WPF Application و Windows Forms Application و ASP.NET Core Web می توانید پروژه های گوناگونی را بسازید. همچنین دستور dotnet new  دارای گزینه n- است که یک نام را برای پروژه تعیین می کند. برای ساخت پروژه نیاز به دو چیز است، تعیین نام کوتاه (Short Name) پروژه مانند mvc برای ASP.NET Core MVC و همچنین تعیین یک نام برای پروژه که پیش روی گزینه n- نوشته می شود.

ساخت گواهینامه SSL برای هاست محلی

پس از ساخت پروژه زمانی که پروژه را اجرا می کنید خطای زیر مبتنی بر تنظیم نبودن گواهینامه SSL نشان داده می شود زیرا پروژه های ASP.NET Core MVC پیش فرض بر روی پروتکل HTTPS اجرا می شوند. برای پوشش این خطا، باید روی پنجره بازه شده Yes را کلیک کنید تا از این پروزه بدون خطا و بر روی HTTPS باز شود.

برای ساخت گواهینامه و اجرای پروژه از خط فرمان و به کمک دستور dotnet به ترتیب دستورهای زیر را اجرا کنید. توجه کنید شما باید در دایرکتوری خانگی پروژه باشید.