آناکوندا (Anaconda) یک محیط برنامه نویسی همه جانبه برای پایتون است که از شامل نسخه ای از پایتون، ماژول های درونی پایتون، ماژول ها، کتابخانه های مهم پایتون در زمینه یادگیری ماشین، داده کاوی و دانش داده ها و محیط کد نویسی می شود. آناکوندا را می توانید بدون محدودیت و به صورت متن باز و رایگان از وب سایت آن برای سیستم عامل های لینوکس، مکینتاش و ویندوز دانلود کنید. از لینک دانلود آناکوندا و مطابق شکل زیر می توانید نسخه از آنرا برای سیستم عامل خود و بر اساس یکی از نسخه های ۲ یا ۳ پایتون دانلود کنید. نصب آن همانند دیگر نرم افزارها است ولی ممکن است بر اساس سیستم شما کمی طول بکشد.

مزیت آناکوندا در این است که تمامی آن چیزی که برای کار بر روی پروژه های یادگیری ماشین، داده کاوی و دانش داده ها در پایتون را نیاز داریم، به صورت یکجا نصب می شوند. به عبارت دیگر تمامی ماژول های مورد نظر ما، یعنی NumPy، Pandas، SciPy، Matplotlib نصب خواهند شد، به جز کتابخانه Scikit-Learn که آنرا باید دستی و بوسیله دستوری به نام conda نصب کنیم.

آنچه که در این مطلب به عنوان آماده سازی محیط و ابزار لازم برای یادگیری ماشین توضیح خواهیم داد صرفا در مورد یادگیری ماشین به کار گرفته نمی شوند بلکه آناکوندا و ماژول هایی که نام بردیم در زمینه داده کاوی و به طور کلی دانش داده ها و تجزیه و تحلیل آنها در پایتون کاربرد دارند.

اجرای Jupyter Notebook

پس از نصب آناکوندا باید دستور زیر را در خط فرمان سیستم عامل خود، برای فعال شدن یک IDE به نام  Jupyter Notebook اجرا کنید که تحت هر کدام از مرورگرهای وب (مانند کروم، سافاری، فایرفاکس یا Edge در ویندوز ۱۰) قابل استفاده شدن است. در واقع Jupyter Notebook یک IDE برای پایتون است که تحت وب و بر روی شماره پورت پیش فرض  ۸۸۸۸ اجرا می شود.

نصب کتابخانه Scikit-Learn

همانطور که گفتیم کتابخانه Scikit-Learn به صورت پیش فرض با آناکوندا نصب نمی شود و شما خودتان باید آنرا به صورت دستی نصب کنید. برای نصب هر بسته (کتابخانه – ماژول پایتون) در آناکوندا باید دستور conda install package_name را به کار ببرید. بنابراین برای نصب کتابخانه Scikit-Learn و مطابق مستندات آن، باید دستور زیر را اجرا کنید.

بنابراین با اجرای دستور بالا تمامی آن ماژول ها و کتابخانه های لازم ما در زمینه یادگیری ماشین، داده کاوی و دانش داده ها نصب شده اند. شکل زیر می توانید ببنید که تمامی کتابخانه ها نصب شده و بدون خطا می توانیم آنها را به درون فایل برنامه ضمیمه کنیم.