در مطلب قبلی گفتیم که instance برای راه اندازی پایگاه داده، باید یکی از پارامتر فایل ها را بخواند تا محل قرار گیری کنترل فایل را پیدا کند و سپس از طریق کنترل فایل بتواند محل ذخیره سازی دیتا فایل ها ر ا پیدا کند. اما instance در کجا به دنبال آن می گردد؟ در لینوکس این فایل ها به صورت پیشفرض در مسیر ORACLE_HOME/dbs$ و در ویندوز در مسیر %ORACLE_HOME/database% به دنبال پارامتر فایل می گردد.

به عبارت دیگر instance در دایرکتوری فوق به ترتیب دنبال یکی از چهار فایل زیر می گردد. اگر یکی از چهار فایل پیدا شد، پس اوراکل می‌تواند راه اندازی شود، در غیر این صورت راه اندازی اوراکل با شکست مواجه خواهد شد.

  1. spfileORACLE_SID
  2. spfile.ora
  3. initORACLE_SID
  4. init.ora

ORACLE_SID نام instance است که به آن وصل شده ایم و پایگاه داده تحت کنترل آن است. بنابراین اگر به دایرکتورهای فوق بروید شما باید حداقل یک یا دو عدد از چهار فایل بالا را مشاهده کنید. شکل زیر (۱) نشان می دهد که بر روی سیستم من دو فایل init.ora و spfile.ora وجود دارند.

چگونه محتوای pfile را بخوانیم

در بالا توضیح دادیم که پارامتر فایل‌ها بر اساس سیستم عامل، به صورت پیشفرض درون کدام دایرکتوری ذخیره شده اند. بنابراین اولین گام این است که به درون دایرکتوری مورد نظر بروید و سپس به دلیل ماهیت متنی بودن فایل pfile، آنرا با یک ویرایشگر متنی ساده باز کنید. شکل زیر (۲) زیر نمونه‌ای از محتوای فایل را نشان می دهد. در فایل init.ora حداقل یک پارامتر وجود دارد که db_name است و نام پایگاه داده را در خود نگه می دارد.

در شکل بالا چندین پارامتری را که تا به اینجا دیدیم را مرور می کنیم. db_name نام پایگاه داده را نشان می دهد. توجه کنید به هیچ عنوان نباید نام پایگاه داده را از طریق ویرایش این پارامتر تغییر دهید. در مطالب بعدی آموزش می دهیم که چگونه از طریق ابزار dbca (یا database configure assistance) و یا دستور create database یک پایگاه داده ایجاد کنیم. همچنین توضیح می دهیم که چگونه نام پایگاه داده را تغییر دهیم.

db_block_size اندازه بلاک های منطقی یا data block ها را نشان می دهد. دیتا فایل ها، فایل های فیزیکی هستند که بر روی دیسک ذخیره شده اند و اوراکل هر بار به اندازه db_block_size از آن می خواند. بنابراین db_block_size کوچکترین واحد منطقی است که اوراکل می خواند و می نویسد. control_files نام کنترل فایل ها را نشان می دهد. اگر می خواهید محل دقیق کنترل فایل ها را بدانید باید از دستور زیر استفاده کنید.