در مطلب معرفی Selenium و کاربرد آن در وب اسکرپینگ گفتیم که کاربرد اصلی Selenium آزمایش خودکار تنها برنامه های تحت وب، بوسیله یکی از مرورگرهای قابل پشتیبانی است و لازمه آن، نصب درایور (WebDriver) مرورگر وب مورد نظر، در محلی از سیستم فایل است که مسیر آن محل درون متغیر محیطی PATH شناخته شده باشد. بنابراین، پس از نصب کتابخانه پایتون selenium، نخستین کاری که باید انجام داد، ایجاد یک شی درایور، بوسیله یکی از کلاس های مورد نظر است.

در کد زیر از ماژول selenium.webdriver کلاس Chrome برای تعامل با مرورگر وب درون فایل برنامه ضمیمه شده است. بنابراین اگر می خواهید فایرفاکس را برای آزمایش خودکار برنامه به کار ببرید، باید کلاس FireFox را ضمیمه کنید. در خط دیگر کد زیر، کلاس دیگری به نام Keys از ماژول selenium.webdriver.common.keys را به فایل ضمیمه کرده ایم. گفتیم که از Selenium برای انجام آزمایش خودکار کمک می گیرم، پس لازم است تا تعامل کاربر مانند فشردن کلیدهای ماوس و صفحه کلید، نیز باید به صورت خودکار انجام شوند، پس برای این منظور باید کلاس Keys نیز ضمیمه شده باشد.

در کد شکل زیر، می خواهیم فرمی در سایت https://alexa.com/siteinfo را پر کنیم، بنابراین نخست یک نمونه از کلاس Chrome ایجاد کرده ایم و سپس بوسیله متد ()get آدرس مورد نظر، یعنی آدرس https://www.alexa.com/siteinfo را باز می کنیم. در شکل زیر می بینید که شناسه (Id) فرم، siteInput نام دارد، پس در کد شکل زیر و برای دسترسی به این فرم، متد ()find_element_by_id را فراخوانی کرده ایم که نام شناسه siteInput به آن فرستاده شده است.

سپس در خط ۱۰ بوسیله متد ()send_keys آدرس مورد نظر به فرم سایت الکسا فرستاده می شود. توجه کنید متد ()send_keys بوسیله شی  element قابل دسترسی است که در واقع به فرم با شناسه siteInput اشاره دارد. سپس در خط ۱۲ فشرده شدن کلید Enter یا همان RETURN بوسیله فرمان Keys.Return همانند سازی شده است. در ویدیو زیر می بینید که فرم به صورت خودکار پر شده و سپس به صورت خودکار کلید Enter فشرده و اطلاعات سایت مورد نظر نشان داد می شود. در پایان بوسیله متد ()close، مرورگر بسته می شود.

دانلود سورس برنامه این مطلب Start Selenium Python